Dünyanın en önemli ve en görkemli köprülerinin başında gelen Budapeşte Chain Bridge, Budapeşte Zincirli Köprü hikayesi, oldukça merak uyandıran bir konu. Macarca, Zincirli köprünün adı Lánchíd.

Dünya’nın ilk sabit köprüsü unvanına sahip Budapeşte Zincirli Köprünün hikayesi ve tarihi incelemeye değer.

Budapeşte’de gezilecek tüm yerleri, Budapeşte Gezi Rehberi : Budapeşte Nerede , Vize , Gezilecek Yerler yazımdan okuyabilirsiniz.

Budapeşte Zincirli Köprü Hikayesi

Tuna Nehri’nde Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan köprü, Ortaçağ’dan 1849 yılına kadar yalnızca İlkbahar  ve Sonbahar arasında kuruluyormuş. Kışın Tuna Nehri donduğu için bu köprüye gerek kalmıyor ve dubadan yapılan köprü kaldırılıyormuş. Havalar hızlı değişir ve donan nehrin buzları erirse eğer, insanlar Buda ve Peşte yakalarında mahsur kalıyorlarmış.

1839 yılında köprünün yapımına başlanmış fakat Tuna nehri üzerinde bulunan diğer tüm köprüler gibi 2. Dünya Savaşı sonrasında yıkılmış.

1849 yılında ünlü İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından eski görünümüne uygun bir şekilde Buda yakasında Clark Ádám Meydanı‘ndan, Peşte yakasında da István Meydanı‘ndan geçen Chain Bridge (Zincirli Köprü) yani Macarların deyimiyle Lánchid hatta fikir babası konta atfen diğer adıyla Széchenyi Köprüsü‘nün yapımına  başlanmış.

1800’lü yılların ortasında Avusturyalılar köprüyü patlatmaya çalışmışlar ancak başarılı olamamışlar. Bu olaylardan sonra Zincirli Köprü, her türlü zorluğa direnen bir simge haline gelmiş ve klasik köprülere kıyasla daha da değerli hale gelmiş.

Budapeşt Chain Bridge
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşt Chain Bridge

Budapeşte Zincirli Köprü’nün Hikayesine göre, köprünün yapımını üstlenen ünlü mühendis Clark’ın çok büyük bir iddiası bulunuyormuş. Şöyle ki rivayete göre, köprünün hiç bir kusuru bulunmadığını söyleyen mühendis, herhangi bir hatanın bulunması halinde kendini Zincirli Köprü’den Tuna Nehri’ne atacağını iddia etmiş.

Budapeşte Chain Bridge AslanBudapeşte Chain Bridge Aslan
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Chain Bridge Aslan

Ve köprünün açılış günü gelmiş, kalabalık toplanmış. Herkes, ünlü mühendis Clark’ın yaptığı bu köprüye hayran kalmış. O sırada, kalabalığın içinden küçük bir kız  yüksek bir sesle ağlamaya başlamış.

Ne olduğunu anlamaya çalışan kalabalık, çocuğun neden ağladığını sorduklarında, çocuk : ”köprünün başında ve sonunda bulunan aslan figürlerinin dillerinin olmadığını ” söylemiş. Çocuğun söylemi üzerine, bu durumu fark eden Clark, büyük bir çöküş yaşamış ve söylediği gibi kendisini köprünün üzerinden Tuna nehrinin sularına bırakmış.

Şans bu ya, Clark, köprünün yüksekliğinin çok fazla olmadığı sıcak bir günde kendisini sulara bıraktığı için kısa bir serinleme molası verip, sudan çıkmış. 🙂

Budapeşte Chain Bridge Aslan Gece
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Chain Bridge Aslan Gece

Budapeşte Zincirli Köprü Nasıl Gidilir ?

Buda ve Peşte yakalarını birleştiren Zincirli Köprü’ye ulaşım için, 19 numaralı tramvay (detaylı metro haritasına ulaşmak için : ilgili link )  ile gidebilir ve Clark Ádám  Meydanı’nda inerek köprüye ulaşabilirsiniz. Peşte yakasından ise 2 numaralı tramvay Széchenyi István Maydanı’nda inerek köprüye ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Zincirli Köprü Tüyolar 

  • Şehrin belirli noktalarında bulunan Tourist Info noktalarından şehiriçi ulaşım haritalarını alabilirsiniz. Şimdiye kadar gezdiğim tüm şehirlerin aksine, burada turistler için özenle hazırlanmış gece ve gündüz ulaşım araçlarının haritasını bulabilirsiniz. Hayran kaldığım bu harita, hangi hatların saat kaçta çalıştığı bilgilerine, cebinize sığacak kadar harika bir tasarıma sahip.
  • Yazımın en başında bahsettiğim gibi, Budapeşte yürümek için inanılmaz uygun bir şehir. Önerim köprüyü de yürüyerek geçmeniz ve her iki yakadan da manzaranın tadına varmanız. Köprü, akşamları ışıklandırma ile daha da güzelleşiyor, rotanızı gece köprüden geçecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Yaz mevsiminde, hemen hemen her hafta sonu köprüde bir etkinlik oluyor. Bu etkinlikleri araştırıp ya da ziyaretiniz esnasında ayarlayıp etkinliklere katılabilirsiniz.
Budapeşte Gezilecek Yerler - Budapeşte Zincirli Köprü Gece
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Zincirli Köprü Gece

Gecesiyle, gündüzüyle muazzam güzelliğe sahip köprüyü adım adım yürüyerek keyfini çıkarın ! Macarların klasik ritüellerine göre Budapeşte Zincirli Köprü manzarasına karşı bir şeyler için ve her anınızın tadını çıkarın.

Budapeşte’nin en eski köprüsü olma özelliği taşıyan Zincirli Köprü’den, Budapeşte gezisine başlarsanız, köprüden Buda tarafına geçebilir ve köprünün hemen karşısına geçerek, Budapeşte’nin UNESCO korumasına sahip ünlü Buda Kalesi ile gezinize devam edebilirsiniz.

En sevdiğim şehirlerden biri olan ve her fırsatta tekrar ziyaret ettiğim muazzam şehir Budapeşte’ye selamımı da iletin lütfen ! 🙂

Bir Damla Dünya ile kalın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir