Budapeşte geziniz yeme içmesiz olmaz, gezinizin en önemli bölümlerinden birisi de, Budapeşte yemek yerleri.

” Budapeşte’de ne yenir? ” sorunuza cevaben, Budapeşte yeme içme rehberini sizler için detaylı bir şekilde anlatıp, iştah açacağım. 😉

Macar mutfağı ve Macar yemekleri, Türk mutfağı ile birbirine çok benziyor, bu nedenle yemek konusunda sıkıntı yaşamayacağınıza inanıyorum. Oldukça uygun fiyatlı Macar yemekleri ile cebi delmeden gezinizi tamamlamanızı sağlayacağım.

Budapeşte yemek kültürü ve sizler için seçtiğim muazzam mekan önerilerine geçmeden önce, sizler için daha önce hazırladığım Budapeşte Gezi Rehberi’ni okuyabilirsiniz.

Hadi başlayalım !

Macar Gulaş / For Sale Pub

Macar yemeklerinin en ünlüsü, Macar Gulaş. Bizdeki sulu patates, havuçlu et yemeğinin çorba olarak tüketileni.

Macar Gulaş’ı Budapeşte’de hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ama hem kendi tecrübelerim hem de Budapeşte’de yaşayan arkadaşlarımın tavsiyesi ile kesinlikle Macar Gulaş’ı For Sale Pub‘da yemelisiniz. Porsiyonları oldukça büyük olan mekanda, ortaya kişi sayısından az porsiyonda alarak, tabaklarınıza servis edilmesini isteyebilirsiniz, inanın bana yeterince doyurucu olacaktır.

For Sale Pub - Macar Gulaş
Budapeşte Yeme İçme – For Sale Pub – Macar Gulaş

For Sale Pub, Budapeşte Grand Bazaar’ın hemen karşısında. Ayaklarınızın altında saman dolu pub’da, her masada koca bir tabak yer fıstığı var. Bu mükemmel konseptli mekana, rezervasyon yaptırarak gitmenizi tavsiye ederim.

Açık adresini sizler için burada paylaşıyorum.

Budapeşste For Sale Pub - by Chasing Travel
Budapeşste For Sale Pub – by Chasing Travel

Macar Gulaş’ı muazzam olan For Sale’e, güzel bir akşam geçirmek, bir şeyler içmek için de gidebilirsiniz, diğer yemekleri de oldukça kaliteli ben fiyat olarak uygun.

Konsepti ile kesinlikle Budapeşte’ye gittiğinizde görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Özellikle, kovboy kıyafetli garsonlarıyla sohbetler oldukça keyifli. 🙂

For Sale Pub - Macar Gulaş Yemeği
Budapeşte Yeme İçme – For Sale Pub – Macar Gulaş Yemeği

Hamburger – Langos / Street Food Karavan

Burası bir nevi yemek pazarı. Karavan’ın içerisinde çeşit çeşit yemeğin ve içeceğin/alkolün olduğu küçük satıcıların mekanı. İstediğiniz yemeği aldıktan sonra açık alanda bulunan masalara oturup yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Street Food Karavan’ın açık adresi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Konsept oldukça güzel ve görülmeye değer. Meşhur Szimpla Kert’e oldukça yakın. Eğer yakınlarındaysanız kesinlikle yemek ve atıştırmalık için gitmelisiniz.

Street Food Karavan
Budapeşte Yeme İçme – Street Food Karavan

Benim favorim buranın hamburgeri. İstanbul’da bulunan birçok butik hamburgerciye kıyasla çok ama çok lezzetli, istediğiniz malzeme ile seçiminizi yapıp lezzetli hamburgerlerinizi, patates eşliğinde yiyebilirsiniz.

Langos / Grand Bazar – Market Hall

Budapeşte’nin pazarı, Grand Bazar – Market Hall. Buraya mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz. Geçilecek yerlerin de başında geliyor !

Çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı, çeşit çeşit peynirin, etin, baharatın ve daha nicesinin bulunduğu pazar 2 katlı.

Macar kültürünü anlayabilmek ve esnafı da soluyabilmek için en doğru adres Grand Bazar , Market Hall.

Yukarıda anlattığım For Sale Pub ile karşılıklı bulunan Grand Bazar’ın konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Market Hall - Grand Bazar
Budapeşte Yeme İçme – Market Hall – Grand Bazar

Macarların meşhur yiyeceği Langos’un en güzelini burada yiyebilirsiniz. 2. katta bulunan Langos restorantının önünde uzun kuyruklar görebilirsiniz. Self servis olarak, malzeme seçiminizi yaptıktan sonra kalabalığın içinde yer bularak yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Peki nedir bu Langos ? Bizim Pişimizin aynısı. 🙂 Farklılığı ise üstüne istediğiniz malzemeleri ekleyerek tuzlu ya da tatlı olarak tüketebilirsiniz.

Oldukça büyük olan Langos kızartmasının birini 2 kişi rahatlıkla yiyebilir.

Grand Bazar - Langos
Budapeşte Yeme İçme – Grand Bazar – Langos

Acı Çikolatalı Dondurma / Gelarto Rose

St. Stephan Bazilikası’nın yanında bulunan, kendine özgü gül şeklinde dondurma sunan, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmesi Gelarto Rose.

Efenim, Türk usulü tarif ile Aziz Stephan Bazilikası’nı arkanıza aldığınızda hemen solunuzda bulunan sokağa girdiğinizde görebileceğiniz, önünde kuyruk olacağına emin olduğum dondurmacı. Teknoloji tarifiyle ise konumunu sizler için burada paylaşıyorum.

Gelarta Rose - Gül Dondurma
Budapeşte Yeme İçme – Gelarta Rose – Gül Dondurma

Buraya özgü olarak acı çikolatalı dondurmayı denemelisiniz. Farklı lezzetleri denemeyi seven birisiyseniz, acı biberi meşhur olan Macaristan’ın biberini bir de dondurma da deneyin derim.

Gelarta Rose - Limonat
Budapeşte Yeme İçme – Gelarta Rose – Limonata

Oldukça şık tasarımı olan dondurmacıda, çeşit çeşit limonata ikram ediliyor. Çilekli, naneli gibi birçok seçeneği bulunan limonataları da dondurmanızın yanına alabilirsiniz.

Et – Balık / Game Of Thrones – Sir Lancelot 

Game of Thrones konseptli çeşitli et yemeklerinin bulunduğu restorant, oldukça büyük porsiyonları, yemek servisleri ve gösterileri için kesinlikle gidilmesi gereken yerlerinden başında geliyor.

Ama özellikle belirtmeliyim ki, rezervasyon yaptırmadan gitmemelisiniz. Talep oldukça yüksek.

Sir Lancelot Restorant’ın konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sir Lancelot - Game Of Thrones
Budapeşte Yemek İçme – Sir Lancelot – Game Of Thrones

Her saat başı çeşitli dövüş, ateş gösterisi yapılıyor. Yemeğinizi bu zaman dilimine ayarlayabilirseniz, gösterileri de izleyebilirsiniz.

Sir Lancelot - Game Of Thrones Taht
Budapeşte Yeme İçme – Sir Lancelot – Game Of Thrones Taht

Kendilerine özgü şarapları da bulunan mekanda, yemeğinizin yanına şişe şarap alabilirsiniz.

Budapeşte’nin ortalamasına göre biraz daha pahalı olan restorant, farklı konsept arayışınız ve farklı bir deneyim için tercih edilebilir.

Budapeşte Yeme İçme - Sir Lancelot - Şarap
Budapeşte Yeme İçme – Sir Lancelot – Şarap

Dünya’nın En Güzel Kafe’si / New York Cafe

Evet, yanlış okumadınız. Burası ”Dünya’nın En Güzel Kafe’si” ünvanına sahip bir kafe, New York Cafe.

Günümüzde otel olarak hizmet veren New York Sarayı şehrin en göz alıcı restorantlarından birisi.

Ama bana kalırsa burası bir müze. İçeriye girdiğinizde, bir müzeye geldiğinizi düşünebilirsiniz.

New York Cafe ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için, Dünya’nın En Güzel Cafe’si , New York Cafe yazımı okuyabilirsiniz.

Budapeşte Yeme İçme - New York Cafe
Budapeşte Yeme İçme – New York Cafe

Bugün Budapeşte’nin en şık kafesi olarak bilinen, New York Cafe’ye rezervasyonsuz gitmemelisiniz. Kesinlikle bu mimariyi görmeli ve mükemmel piano sesleri eşliğinde kahvenizi yudumlamalısınız.

BONUS: EV YAPIMI ŞEKER / CUKORKA

Burası, ilk defa Budapeşte’ye gittiğimde sokak arasında gezerken gördüğüm, sevimli ve butik bir şekerlemeci.

Mutfağı da satış alanının içinde yer alan şekerlemecide, o an açılan macun şekerlemelerin, nasıl minik şekerlere dönüştüğünü izleyebilirsiniz.

Budapeşte Yemek İçme - Şekerleme - Cukorka
Budapeşte Yemek İçme – Şekerleme – Cukorka

Çeşitli özel günler için de şeker hazırlayan butik mekan, yukarıda gördüğünüz fotoğrafta yaptıkları şekerlemelerde, gelin ve damadın baş harflerine yer veriyorlar. 🙂

Oldukça emek gerektiren bu şekerlemeler, hediye olarak da mükemmel bir alternatif. Türkiye’ye dönerken sevdiklerinize çeşit çeşit boyutlarda bulunan kavanozlarda Cukorka Şekerlemeleri’nden götürebilirsiniz.

Konumunu da sizler için buraya bırakıyorum. Eğer vaktiniz varsa, websitelerini takip ederek workshoplara da katılabilirsiniz.

Şekerleme - Cukorka Şeker
Budapeşte Yeme İçme – Şekerleme – Cukorka Şeker

Sizler için Budapeşte’de özel bulduğum, kesinlikle gidip görülmesi gereken yerler olarak düşündüğüm mekanlar bu şekilde. 

Budapeşte’de ne yenir ? Budapeşte Yeme İçme rehberime burada son veriyorum. Budapeşte sokak sokak yürünmesi gereken, mükemmel bir şehir. Benim size önerdiğim yiyeceklerin dışında, sizin keşifleriniz ile eminim geziniz daha da renklenecektir.

Her türlü soru ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Damla Dünya ile kalın , sevgiler !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir