Budapeşte, insanın hayatında büyüleyici etkiye sahip, her mevsim gece gündüz Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi. Budapeşte’nin yapılarının tarihi ve heybetli duruşu, zarifçe süzülen Tuna Nehri ile bütünleştiğinde yaşayacağınız deneyim için gezi rotalarınızın en başında gelmesi gereken şehirdir. Birçok defa ziyaret ettiğim Macaristan’ın başkenti muhteşem şehir Budapeşte’yi, Budapeşte’nin nerede olduğunu, Budapeşte gezilecek yerleri, nasıl vize başvurusu yapacağınızı detaylı olarak anlatacağım.

Haydi başlayalım !

Budapeşte Hakkında & Budapeşte Nerede ?

Klasik Viyana, Prag, Budapeşte Orta Avrupa turlarının, bana göre en güzel şehri Budapeşte.

Şehre ilk adımınızı attığınız, hemen telefonunuzu çıkarıp binaların fotoğraflarını çekmek isteyeceksiniz. Ama acele etmeyin ! Ratgele bir sokağının bile inanılmaz güzel ve tarihi olduğu gördüğünüzde, ”ben burada yaşarım” bile diyebilirsiniz.

Mimari ile ilgileniyor ya da mimarlık öğrencisiyseniz kesinlikle Budapeşte’nin sokaklarında, Roman, Gotik, Osmanlı ve Barok gibi tüm farklı mimari yapıları bir arada görebilirsiniz.

Şehir mimarisi, ferahlığı ile adeta sizleri büyüleyecek bir yapıya sahip. Şehrin yanı sıra, Macaristan insanları genel olarak nazik ve bir çoğu iyi derecede İngilizce konuşuyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Romanya ve Ukrayna’nın Batı’sında, Sırbistan ve Hırvatistan’ın Kuzey’inde, Avusturya ve Slovenya’nın da Doğu’sunda bulunuyor.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Nerede - Budapeşte Harita
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Nerede – Budapeşte Harita

Orta Avrupa turu yapmak istediğinizde, Budapeşte Viyana arası  2-3 saatlik bir yolculuk ile Viyana’ya, Viyana Prag arası ise 4 – 4.5 saatlik bir yolculuk ile Prag’a ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Viyana arasında tren ve ya otobüs ile seyahat edebilirsiniz.

Budapeşte Viyana tren biletleri için : İlgili Linke 

Budapeşte Viyana otobüs biletleri için : İlgili Linke tıklayabilirsiniz.

Macaristan Vize İstiyor mu ? Budapeşte Vizesi

Macaristan bir AB ülkesi ve Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapılabiliyor. Şu güne kadar Macaristan Konsolosluğu’nda sorun yaşayan ve vize alamayan hiç duymadım. Bu nedenle, Macaristan rahatlıkla vize başvurusu yapabileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.

Schengen Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar‘ı detaylı olarak daha önce yazdığım yazımdan okuyabilirsiniz.

Budapeşte vizesi için önemli bir not düşmek istiyorum. Macaristan Konsolosluğu genellikle seyahatinizden 2-3 gün öncesine kadar pasaportunuzu elinde tutuyor ve size daha önce vermiyor. Bununla ilgili çeşitli yorumlar var, verilen vize ile ilgili başka bir ülkeye girişinizi engellemek gibi. Bu nedenle başvuru yaptığınızda, pasaportunuzun gelmesi gecikirse telaş yapmayın, herhangi bir sıkıntı yoktur . Süreç bu şekilde işliyor. 🙂 

Macaristan Turistik Vize hakkında detaylı bilgiyi Macaristan Konsolosluğu ‘ndan alabilirsiniz.

Budapeste - Budapeşte Gezilecek Yerler - Budapeşte Parlamento
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Parlamento

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir ? Budapeşte Ulaşım

Budapeşte’ye, Türkiye’den uçak ile, diğer Avrupa şehirlerinden tren, uçak ya da otobüsle gidebilirsiniz.

İlk kez Budapeşte’ye gittiğimde Wizz Air firması ile, 10 Euro gibi inanılmaz bir fiyat ile direk uçmuştum fakat artık Türkiye’den çekildikleri için aktarmasız uçuşlarda Pegasus ve THY ile Türkiye’de Budapeşte’ye gidebilirsiniz.

Yaklaşık 2- 2.5 saatlik bir uçuşla İstanbul Budapeşte yolculuğunuzu gerçekleştirebilir ve Budapest Ferenc Liszt International Airport ‘a inebilirsiniz. İstanbul Budapeşte uçak bilet fiyatları ise 600 – 1000 TL arasında değişmekte.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, taksi ve otobüsler ile yapılmakta. Ben 3 gidişimde de şehir merkezine ulaşımı otobüs ile yaptım. Ama sizler için taksi ile ulaşımı da araştırdım ve detayları paylaşacağım.

Otobüs ile Şehir Merkezine Ulaşım 

Havaalanından çıktığınızda şehir merkezine gitmek için rahatlıkla otobüsleri görebilirsiniz. Saat 04:00 ‘dan 23:00’a kadar 200E numaralı otobüs Kőbánya – Kispest metro durağına gitmekte. Bu duraktan da metro ile dilediğiniz konuma geçebilirsiniz. 23:00 ‘dan sonra ise 900 numaralı gece otobüsü ile South Pest otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Kişi başı otobüs bileti fiyatı 350 HUF (6,97 TL ) .

Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım 

Havaalanından çıkar çıkmaz sizi taksiler bekliyor. Havaalanı, şehir merkezinden uzak olduğu için taksiyle 30 Euro civarında bir ücret ile şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım 

Budapeşte, yürüyerek gezmek, tüm sokakları keşfetmek için inanılmaz uygun. Eğer oteliniz, şehir merkezine ve Buda ve Peşte yakalarını bağlayan köprülere uzaksa, Budapeşte metro hattını ve otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Birkaç nokta haricinde, her yere yürüyerek gitmek mümkün. Tabii ki yürümeyi tercih etmezseniz ya da vaktiniz bol ve şehrin tüm yerlerini keşfedecek vaktiniz varsa Budapeşte toplu taşımalarını kullanabilirsiniz.

Budapeşte toplu taşıma bilet fiyatları oldukça uygun. Detaylı fiyat ve güzergah bilgileri için : İlgili Link

 • Tekli bilet : 350 HUF
 • Günlük Bilet : 1650 HUF
 • 10’lu Bilet : 3000 HUF
 • Günlük Grup Bileti : 3300 HUF
 • 72 Saat Bilet : 4150 HUF
 • 7 Günlük Bilet : 4950 HUF

Biz grup olarak gittiğimiz için günlük grup bilet alarak, her yere rahatlıkla ulaştık. ”Bilet almaya değer mi ?” derseniz,  vaktiniz bolsa ve uzak noktaları da görmek isterseniz, kesinlikle değer.

Yukarıda yer alan biletlerin dışında, bir diğer alternatif ise  Budapest Pass . Budapest Pass – Card ile bazı restaurantlarda ve termal havuzlarda indirim alabiliyorsunuz. Buna ek olarak, şehirde yer alan füniküleri de ek bir ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Ulaşım - Budapeşte Metro
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Ulaşım – Budapeşte Metro

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte , Buda ve Peşte yakalarının Tuna nehri ile ayrıldığı, Avrupa’nın en güzel manzaralarına sahip , gitmeye doyamadım şehirlerden … Her yeri, her sokağı o kadar özel ki , inanın bu yolculuğu planlarken heyecandan bir an önce gideceğiniz tarihin gelmesini bekleyeceksiniz. Geceleri ışıklandırıla şehri izlemeye doyamacaksınız.

Budapeşte gezilecek yerler o kadar çok ki, sizlere tüm gezi noktalarını tek bir yazı da anlatmaya çalışacağım.

Haydi gelin, Budapeşte’de ne yapılır, Budapeşte’de nerelere gidilir hepsini konuşalım !

Zincirli Köprü ( Chain Bridge ) 

Budapeşte’de bulunan Chain Bridge, Zincirli Köprü şehrin en önemli simgelerinden birisi.  Özellikle hava karardığında bambaşka bir hal alan köprünün ilginç bir hikayesi de bulunuyor.

Budapeşte Zincirli Köprü’nün Hikayesi’ni anlattığım yazıyı okuyarak, bu ilginç hikayeyi , Budapeşte Zincirli Köprü’ye ulaşımı ve tüyoları öğrenebilirsiniz. 🙂

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Budapeşte Zincirli Köprü
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Zincirli Köprü

Buda Kalesi ve Buda Kalesi Çevresi

Buda Kalesi, Budapeşte’nin en güzel manzarasını sizlere sunuyor diyebilirim.

Özellikle akşam üstü, şehrin ışıklandırmaları ile birlikte adeta burada büyüleneceksiniz.

Buda Kalesi yalnızca Kale ile sınırlı kalmayıp, çevresi tamamen trafiğe kapatılmış olup 19. yüzyıldan kalma evleri ile muazzam manzaralar sunan geniş bir bölgeye sahip.

Buda Kalesi, Macar krallarının saray kompleksi, kralların hem evi hem de ülkeyi yönettikleri yer.

Kral IV. Béla Buda Kalesi’ne ilk krallık kontunu yaptıran kişi olmuş. 13. yüzyıldan sonra birçok işgale ve bombalamaya maruz kalan kale ilk orijinal halini taşımıyor. Yine de, birçok olumsuzluğa rağmen sokaklar hala daha Orta Çağ esintilerini taşıyor.

Buda Kalesi’nin çevresinde yürürken, tarihin içinde adım atar gibi hissedecek, doyasıya tarihi içinize çekebileceksiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Buda Kalesi Harita
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Buda Kalesi Harita

Buda Kalesi’nin tarihini ve çevresini konuştuktan sonra Buda Kalesi’ne ulaşım’ı konuşalım :

Buda Kalesi’ne Nasıl Gidilir ?

İlk Alternatif : Zincirli Köprü’nün çıkışında bulunun 19. yüzyılda yapılan tarihi füniküler ile Buda Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Günlük aldığınız ulaşım biletleri maalesef bu füniküler de geçmiyor. Buda Pass alarak ya da gidiş dönüş 1800 HUF ödeyerek yukarıya 3 dakika gibi kısa bir sürede çıkabilirsiniz.

İkinci Alternatif : Clark Adam Meydanı Lánchíd Caddesi’nden her 10 dakikada bir saat 10:00 ile 18:00 arasında servis kalkıyor. Gidiş dönüş 1941 HUF ödeyerek Buda Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Günlük aldığınız biletinizi de kullanarak, ek ücret ödemeden bu servisleri kullanabilirsiniz.

Üçüncü Alternatif: Yürümek. 🙂 Benim her gittiğimde kullandığım seçenek , yürümek. Sokaklar ve yollar o kadar güzel ki, yavaş yavaş her yeri görerek gezmek en büyük hobim. Bu yüzden yürümeyi de bir seçenek olarak aklınızda bulundurabilirsiniz.

Buda Kalesi Giriş Ücreti

Buda Kalesi’ne girişte herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Kale 24 saat açık, sarayın bahçesi ve manzarayı dilediğiniz saatte gezebilirsiniz. Benim tavsiyem akşam saatlerinde şehrin ışıklandırması ile birlikte bu manzaranın tadını çıkartmanız.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Buda Kalesi
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Buda Kalesi

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Bana göre, Budapeşte manzarasını izlemek için en güzel 2 noktadan bir tanesi Balıkça Tabyası, diğeri ise Gellert Tepesi .

İsmini, Orta Çağ döneminde yakınlarında bulunan balık pazarından almış. Pazardaki balıkçılar, kentin büyük bir bölümünü ve bu kısmını korumak için çok çabalamışlar. Daha sonra, bu balıkçıları anmak ve çabalarını yaşatabilmek için Balıkçı Tabyası inşa edilmiş.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Balıkçı Tabyası
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası 7 kuleden oluşan, büyüleyici bir görüntüye sahip. Çeşitli arma motifleriyle süslenen duvarlar, anıtsal merdivenler sizi mükemmel sokaklar ile buluşturuyor. Kendinizi sokakların akışına bırakıp, her kaldırım taşının tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Budapeşte Sokakları
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Sokakları

Balıkçı Tabyası’na girdiğinizde, yukarıda bulunan bölüm için ayrı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Benim fikrim, buraya girmenize gerek olmadığı yönünde. Alt katların manzarası da sizleri yeterince mutlu edecek. 🙂 

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Balıkçı Tabyası Manzara
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Balıkçı Tabyası Manzara

Matthias Kilisesi

Balıkçı Tabyası’nın hemen yanında bulunan kilise, kesinlikle Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Trinity Square’de yer alan Budapeşte’nin en ünlü kilisesi, Matthias Kilisesi. Çatısında rengarenk seramik uygulamalar bile tek başına muhteşem .

Avusturya Macaristan kralı ünlü Franz Joseph burada taç giymiş. Buda Kalesi’ne çıktığınızda da sağ tarafta kalıyor. Bir efsaneye göre Kanuni’nin fetihten sonra burada namaz kıldığı söylenir.

Hafta sonu verilen klasik müzik konserleri enfes akustiği sayesinde çoook etkileyici.

Budapeşte Gezi Rehberi - Budapeşte Gezilecek Yerler - Mathiass Kilisesi
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Gezilecek Yerler – Mathiass Kilisesi

Kilise, müze olarak da kullanılıyor. Müze de kutsal emanetler ve lahitler sergiliyor.  Görülmesi gereken en önemli lahit ise Kral Bela’nın lahiti. Müzenin girişi ücretsiz ama Mathias Kilisesi’nin girişi için 1500 HUF ödeme yapmanız gerekiyor.

Aziz Stephen Bazilikası (St. Stephen’s Basilica) 

Budapeşte’nin en ihtişamlı, en muazzam yapısı Aziz Stephen Bazilika’sı.

Burası Budapeşte’nin en yüksek binası, diğer binalar Bazilika’ya saygı duyulması sebebiyle Bazilika’dan daha alçak yapılmış durumda.  Sadece Budapeşte Parlamento Binası bazilikayla aynı yükseklikte. Bunun sebebi ise Macaristan’da din ve devlet işlerinin aynı öneme ve dengeye sahip olduğunu gösteriyor.

Schengen Vizesi Çeşitleri Nelerdir ? Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?[/
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte St. Sebastian Kilisesi Önü
Aziz Stephen Kilisesi’nin tarihini incelediğimizde, Kilise’nin inşa süresinin tam 54 yıl sürdüğünü öğrendik. İnşaat devam ederken kilisenin orta kubbesinin çökmesi ve sonrasında tüm uygulamaları bilen Mimar Jozef’in ölmesi ile birlikte inşaatın süresi uzamış.

 

Budapeste - Budapeşte Gezilecek Yerler - Budapeşte St. Sebastian Kilisesi Arkası
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte St. Sebastian Kilisesi Arkası

Mimar Jozef’in ölümünden sonra başka bir mimar ile devam edilen inşaat 1906 yılında tamamlanmış.

Bazilika’nın içi, tasarımı Avrupa’da göreceğiniz tüm kiliselere kıyasla muazzam tasarımlara ve ayrıntılara sahip. Neo-Rönesans tarz ile yapılan tasarım sizleri büyüsü altında bırakacak.

Macaristan sınırları içerisinde bulunan en büyük çan St. Sebastian Bazilikası’nda bulunuyor.
Eğer ziyaret ettiğiniz gün Pazartesi ve 17:00 suları ise sizleri Bazilika Orgu Konseri karşılayacak. 🙂 Yaklaşık 3500 Forint gibi bir ücret ile bilet alabilir ve konsere katılabilirsiniz.

Budapeşte St. Sebastian Kilisesi
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte St. Sebastian Kilisesi

Aziz Stephen Bazilikası’nın Giriş Ücretleri ve Ulaşımı hakkında da sizlere bilgi vermek isterim.

Aziz Stephen Bazilikası Giriş Ücretleri

Kilisenin girişi tamamen ücretsiz, giriş yapının muhteşem yapıyı ücretsiz bir şekilde görebilirsiniz. Kilise terasına çıkmak ya da kilisenin hazinelerini görmek isterseniz eğer, Kilise’nin girişinin sağında bulunan merdivenlerden giriş yaparak;

Teras için : 600 HUF

Hazineleri görmek için : 400 HUF ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Aziz Stephen Bazilikası’na Nasıl Gidilir ? 

 • Bazilika Peşte yakasında bulunuyor. Eğer sizde Peşte tarafındaysanız , Bazilika Tuna nehrine yürüme mesafesinde. Yürüyerek Bazilika’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Daha uzak bir mesafedeyseniz, M3 metro hattı ile Janos Sokağı durağında inerek, Szent Meydanı’na kısa bir mesafe yürümeniz gerekiyor.
Budapeşte Aziz Stephen Bazilikası
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Aziz Stephen Bazilikası

Budapeşte Parlamento Binası

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gezilecek yerler listemizin en popüler, en önemli kısmına geldik diyebilirim.

Budapeşte Parlamento Binası şehrin en gözde binası. Çünkü, bu devasa bina, Dünya’nın en büyük 3. Parlamento Binası ünvanına sahip.

96 metre yükseklikte, 20 kilometre uzunluğundaki merdivenleri olan Parlamento’nun tam 691 odası ulunuyor.

Mimarlık tarihinde büyük öneme sahip olan bina, aslında sadece 100 yıllık.

Şehrin en yüksek binası olan St. Stephen Bazilikası ile aynı yüksekliğe sahip olan bina bu bina: Budapeşte Parlamentosu. Ülkedeki din ve devlet işlerinin aynı öneme sahip olmasının simgeleri haline gelen bu binalar, her detayın ne kadar ince düşünüldüğünü gösteriyor.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Parlamento Binası

Gece ışıklandırması ile muhteşem bir görüntü oluşturan Budapeşte Parlamento’sunu Buda Kalesi’nden ve Balıkçı Tabyası’ndan izlemenin tadına varmalısınız.

Budapeşte Parlamento Binası Arkası
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Parlamento Binası Arkası

Peşte yakasında bulunan bina Tuna Nehri’nin hemen yanında.  Hadi gelin , ulaşım ve giriş seçeneklerini biraz daha detaylı konuşalım.

Budapeşte Parlamento Binası’na Nasıl Gidilir ?

M2 hatlı metro ile Kossuth Meydanı’nda inerek , kısa bir mesafe yürüyerek Parlamento Binası’na ulaşabilirsiniz.

Ya da, 2 numaralı sarı tramvay ile  Tuna Nehri’ni izlemenin keyfini çıkararak Kossuth Tér durağında inerek Parlamento’ya ulaşabilirsiniz.

Parlamento Binası Bireysel Ziyaret:

Bina, bireysel ziyaretlere Meclisin toplanmadığı günlerde açılıyor. Rehberli turlar ile birlikte, yaklaşık 45 dakika süren ziyaret turlarına katılabilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası Serinletme
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Parlamento Binası Serinletme

BONUS: Budapeşte Parlamento Binası’nın hemen arkasında bulunan alanda, yaz aylarında belirli saatlerde yerlere döşenmiş olan buhar serinletme mekanizmaları açılarak, sıcak havalarda hem eğlenceli hem de sizi serinleten güzel bir hizmet sunuluyor. Eğer doğru saati yakalayabilirseniz, keyfini çıkarın !

Budapeşte Parlamento Binası Heykel
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Parlamento Binası Heykel

Tuna Nehri’ndeki Ayakkabılar

Ah ! 60 Çift demir ayakkabı … Parlamento Binası’ndan çıktıktan sonra Tuna nehri kenarında bulunan o ayakkabılar … Derin bir hikayeye sahip, insanın içini burkan.

2. Dünya Savaşı sırasında Hitler tarafından Macar Hükümeti ele geçiriliyor ve yaklaşık 20.000 Yahudi, Tuna Nehri kıyısında katlediliyor.

Ve bu ayakkabılar, katledilen o insanların ardından kalan izler…

Kadın, çocuk hiç farketmeden silah zoruyla tüm Yahudilerden, ayakkabılarını çıkartmaları ve nehre atlanmaları istenmiş.

Büyük bir insanlık dramı. Bu dramın farkındalığını arttırmak ve dikkat çekmek isteyen Türk Can Togay’ın projesi demir ayakkabılar.

1944 yıllarında yaşanan bu olayda ölen tüm insanlara saygılarını sundukları çok anlamlı bir imge.

Budapeste - Budapeşte Gezilecek Yerler - Tuna Nehri Ayakkabılar
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Tuna Nehri Ayakkabılar

Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)

Budapeşte’nin en önemli ve en büyük meydanı Kahramanlar Meydanı.

Meydan, 895 yılında Karpat Havzası’na yerleşen 7 Macar kabilenin liderleri, Macaristan tarihindeki mihenk taşı kişiler ve devlet adamlarından oluşan ve 20. yüzyılın en önemli Macar heykeltraşı Zala György‘nin elinden çıkma ikonik heykellerle süslü Milenyum Anıtı.  Bu nedenle meydanın ismi ”Kahramanlar Meydanı.”

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hörök Tere
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hörök Tere

Kahramanlar Meydanı’na Ulaşım

M1 Millennium Metrosu’na binip Hösök Tere durağında inerek Kahramanlar Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Budapeşte Şehir Parkı (Varosliget)

Kahramanlar Meydanı’nın muazzam görüntüsüne doyduktan sonra , sıradaki rotamız hemen Meydanın arkasında bulunan Budapeşte Şehir Parkı ( Varosliget ).

Budapeşt Şehir Parkı
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Şehir Parkı

Gezinizin en güzel bölümlerinden biri olan Şehir Parkı, şehrin huzurunu içinize çekmeniz için en uygun yerlerinden başında geliyor. Dünya’nın halka açık ilk parkı olan bu park’a hayran kalacağınıza eminim.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Park Köprü
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Kahramanlar Meydanı Şehir Parkı

Budapeşte Şehir Parkı’nda yapabileceğiniz bir çok aktivite mevcut. Her zevke her insana uygun eğlence ya da aktivite içeren parkın içinde de gezebileceğiniz çoook yer bulunuyor. Peki, ”Budapeşte Şehir Parkı’nda neleri görebilir?” diye sorarsanız, hemen yanıtlayayım :

 • Parkın içerisinde, Szechenyi Termal Hamamı
 • Macaristan’ın en eski ve en büyük hayvanat bahçesi
 • Buz pateni pisti
 • Lunapark
 • Göl etrafında dinlenip bir şeyler içebileceğiniz cafeler
Budapeste - Budapeşte Gezilelecek Yerler - Şehir Parkı
Budapeste – Budapeşte Gezilelecek Yerler – Şehir Parkı

Szechenyi Terman Hamamı , Budapeşte’ye geldiğinizde yarım gününüzü ayırabileceğiniz şahane bir aktivite. Aşağıda sizler için daha detaylı anlatacağım.

Széchenyi Termal Hamamı (Szechenyi Baths)

Budapeşte doğal su kaynakları ile ünlü bir şehir. Çok fazla termal hamam bulunan şehirde, Szechenyi Termal Hamamı aralarında en ünlüsü.

Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı olarak geçen hamamın mimari yapısı da muazzam.

Burası Budapeşte Şehir Parkı’nın içinde yer alıyor.

Szechenyi Termal Hamamı
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Szechenyi Termal Hamamı

Szechenyi Termal Hamamı’na giriş ücretli ve çoğu zaman kalabalık oluyor. Bu nedenle gitmeden önce bu linki kullanarak biletlerinizi alabilirsiniz.

Hafta sonları termal spada parti oluyor, oldukça eğlenceli. Hamamları kullanmak ya da partiye katılmak isterseniz fiyatlar şu şekilde:

 • Széchenyi Termal Hamamı Giriş Ücreti : Hafta içi 20 € – Hafta sonu 21 €
 • Széchenyi Termal Hamamı Parti Bileti : 50 €

Budapeşte Terör Müzesi (Terror Haza)

Budapeşte Kahramanlar Meydanı’nı ve Şehir Parkı’nı gezdikten sonra, Andrássy Bulvarı’nda yer alan Budapeşte Terör Müzesi , şehrin en acı verici binalarından birisi.

Budapeste - Budapeşte Gezilecek Yerler - Budapeşte Terör Müzesi
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Terör Müzesi

Andrássy Bulvarı, Opera Binası, Güzel Sanatlar Müzesi Üniversitesi gibi şehrin önemli binalarına ev sahipliği yapıyor.

Budapeşte Terör Müzesi’ne Ulaşım

M1 (Sarı Metro) ile Vörösmarty Utca durağında indikten sonra , hemen çıkışında Terör Müzesi’ni görebilirsiniz.

Budapeşte Terör Müzesi Tarihi

24 Şubat 2002 tarihinde açılan müze, Alman ilgali sırasında Nazilerin Komünist döneminde karakol olarak kullanıyordu. Müzede Sovyet rejimine ve nazilere ait birçok sembol bulunuyor.

4 katlı olan Terör Müzesi’nin en alt katında hücreler ve işkence odaları bulunuyor. Giriş katında ise hemen karşılaşacağınız büyük bir tank mevcut.

Budapeşte Terör Müzesi Tank
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Terör Müzesi Tank

Müzenin duvarlarında işkence görerek katledilmiş insanların fotoğrafları yer alıyor. Müzenin en önemli artısı ise her odada detaylı bilgi veren ingilizce içeriklerin olması. Terör müzesinin hem içerisi hem de dışarısı oldukça etkileyici. Hücrelere girip duvarlardaki dönemin hüznünü hissetmek için oldukça güzel bir deneyim.

Terör Müzesi Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti 

Müze Pazartesi günü hariç 10:00-18:00 arasında ziyarete açık.

Giriş ücreti:

1 Kişi: 2.000 HUF
Öğrenci: 1.000 HUF

Margaret Adası (Margitsziget)

Margaret Adası, şehir ile bağlantısı bulunan bir ada. Buda ve Peşte’yi ayıran Tuna Nehri’nin ortasında, şehre uzak olmayan , yalnızca 15 dakikada tek bir otobüsle ulaşabileceğiniz mesafede.

Genellikle herkes merkezi yerleri gezdiği için Margaret adasını gezecek vakit kalmıyor. Ama bence en az yarım gününüzü ayırmanız.

Budapeşte Margaret Adası
Budapeste – Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Margaret Adası

Margaret Adası’nın içerisinde havuzlar, parklar, spa merkezi, çiçek bahçeleri, tarihi yapılar, açık hava tiyatrosu, piknik alanları bulunuyor. Mükemmel bir doğaya sahip olan Margaret Adası sadece yayalara açık.

 1. yüzyılda savaş zamanlarında, kral ”Margaret” isimli kızını tüm tehlikelerden korumak için, bu adayı kurmuş ve yaşam alanı haline getirmiş. Margaret adada bulunan manastırda kalan hayatını geçirmiş.
Budapeşte Gezilecek Yerler - Margaret Adası
Budapeşte Gezilecek Yerler – Margaret Adası

Margaret Adası Ulaşım

4 ve 6 numaralı tramvaylar ile Margaret Köprüsü’nde inip, 10 dakika yürüyerek adaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gellert Tepesi

Gellert Tepesi, Budapeşte’nin en güzel manzarasına sahip, en güzel manzaraya sahip yer bana göre.

Gellert Tepesi’nde iki dev anıt ve bir mağara kilise bulunuyor.

Budapeşte Gezilecek Yerler - Gellert Tepesi
Budapeşte Gezilecek Yerler – Gellert Tepesi

Gellert Tepesi Ulaşım

Ulaşım için, 41, 47 ve 49 nolu tramvayları kullanabilirsiniz ya da Moricz Zsigmond Meydanı’ndan 27 nolu mini otobüs ile Gellert Tepesi’ne ulaşabilirsiniz.

Benim Budapeşte gezilecek yerler listesinde anlatacaklar listem bu şekilde. En başta söylediğim gibi Peşte tarafında gezilecek yerler daha fazla . Bu yüzden Peşte tarafında konaklarsanız, sizin için daha olur. Çoğu yere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler - Gellert Tepesi
Budapeşte Gezilecek Yerler – Gellert Tepesi

Umarım Budapeşte gezilecek yerler listem Budapeşte gezinizde sizlere yardımcı olacaktır. Eğer aklınıza takılan olursa, aşağıda yorum kısmına mutlaka yazın, sizlere mutlaka dönüş yapacağım.

Bir Damla Dünya ile kalın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir