Bolu Abant Gölü, her mevsim gezilecek yerler listemizin başında geliyor ! Bolu Abant Gölü ‘nde yapılacak o kadar çok şey var ki, sizler için Abant gezilecek yerlerine, Abant konaklama imkanlarına ve Abant’ta neler yapılacağına dair tüm deneyimlerimi satır satır anlattım.

Ankara ve İstanbul’un arasına bulunan Bolu’nun konumundan ve yemeklerinden bir önceki yazımda detaylıca bahsetmiştim.

Peki yemekleri ve konumu bu kadar güzel olan şehrimizde nereleri gezebiliriz, hep birlikte Tabiatın Kalbi Bolu‘da gezilecek yerleri keşfedelim !

Ama önce bu yolculuğa çıkmadan önce, doğa ile başbaşa kalmanın vereceği huzura kendinizi hazırlamanızı istiyorum. 😉

Bolu’da gezilecek yerlere ve Abant Gölü’nün güzelliklerinin hepsine, her mevsimde yapabileceğiniz farklı aktiviteler ile değinmeye çalışacağım.

Haydi başlayalım !

Bolu Abant Gölü

Abant gölü, Bolu’nun batı girişinde bulunan, yol üstünde muhteşem kahvaltı mekanlarına ev sahipliği yapan bir doğal güzelliğimiz.

Tabiat parkı olarak koruma altında bulunan Abant gölü’ne girişte aşağıda yer alan tarifeler kapsamında ödeme yaptıktan sonra giriş yapabiliyorsunuz.

Abant Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücret Tarifesi

 • Şahıs: 5 TL
 • Motorlu Bisiklet: 10 TL
 • Otomobil: 15 TL
 • Minibüs: 45 TL
 • Midibüs: 75 TL
 • Otobüs: 120 TL

Abant Gölü’nde her mevsim neler yapabileceğinize bir bakalım :

Abant Gölü Kış Mevsimi

Kışın karlar altında bulunan Abant, bizlere adeta bir görsel şölen sunuyor.

Önce Samat Yaylası’nda bulunan kayak alanlarına gidip, yerel halkın oluşturduğu kayak pistlerinde şambreller ile çocukluğunuza geri dönebilirsiniz. Yarım saati 20 TL olan bu etkinlik sizlere farklı bir deneyim yaşatabilir.

Daha sonra gölün etrafında  Mudurnu yolu tarafından devam ederek seyir tepesine çıkıp eşsiz manzaranın tadına varabilirsiniz. Genellikle yerel halkın bildiği bu seyir alanı, şehir dışından gelen ziyaretçiler için gizli kalmış bir cennet misali.

Bolu Gezi Rehberi - Bolu Abant Gölü Kış
Bolu Gezi Rehberi – Bolu Abant Gölü Kış

Seyir tepesinin tadını çıkardıktan sonra, geriye dönüp gölün etrafında yer alan Göl gazinosunda, içinizi ısıtacak bir salep ya da sıcak şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Gölün hemen kenarında olan bu mekanda, kahvaltı da yapabilirsiniz. Fiyatlar biraz normalin üzerinde. Şöyle ki ; 1 kişilik serpme kahvaltı 50 TL, omlet çeşitleri 15-20 TL , sucuk ve köfte ekmek 15 TL, çay 4 TL, ana yemekler de 35-45 TL arasında değişiyor.

Burada kahvaltı yapmak istemezseniz, Bolu kahvaltı mekanları’nı anlattığım yazımı okuyarak , Abant yolu üzerinde bulunan restorantları tercih edebilirsiniz.

Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü - Göl Gazinosu
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü – Göl Gazinosu

Abant Göl Restaurant dışında, Göl Cafe Bar & Restaurant ve Çamlık Restaurant’ta gölün kenarında bulunan diğer alternatifleriniz arasında bulunabilir. Benim favorim Abant Göl Gazinosu ! 🙂

Abant Göl Gazinosu’nda biraz mola verip içimizi ısıttıktan sonra, gölün etrafını turlamaya başladıktan sonra atlar için ayrılan alana ulaşıyorsunuz. Burada, at binmek isterseniz Bolu’nun doğasında yetişen mükemmel atlar ile gününüzü farklı bir aktivite ile renklendirebilirsiniz.

Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü - At Biniciliği
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü – At Biniciliği

Abant Gölü’nde at bindikten sonra, gölün ilerisinde yer alan Taksim Palace Hotel’ e varmadan Abant Yerel Pazar‘dan yerel lezzetlerin tadına bakabilir, taze peynir , tarhana ve erişteleri çantanıza doldurabilirsiniz. 🙂

Abant Gölü İlkbahar – Yaz Mevsimi

Peki , Abant Gölü’ne havaların mutluluğumuzu arttıracak kadar güzel olduğu mevsimde gelirsek neler yapabiliriz ?

Abant Gölü’nün çevresinde 4 farklı piknik alanında kamelyalar, mangal yakma şömineleri, çocuk oyun alanı, çeşmeler ve tuvaletler bulunuyor. Yani aslında ihtiyacınız olan her şey düşünülmüş.

Bize düşen tek şey, muhteşem doğanın keyfini çıkardıktan sonra, doğayı kirletmeden piknik alanlarını temiz bırakmak. Hepsi bu kadar. 🙂

Hafta sonları daha kalabalık olan Abant Gölü’ne yaz mevsiminde geldiğimizde neler yapabiliriz bir bakalım ?

Abant Gölü Piknik Alanlarında Piknik Keyfi

Gölün etrafında kızıl çam ağaçları ile birlikte temiz havayı içinize çekerek, Abant gölü’nde kendi getirdiğiniz mangallar ile ya da hazır bulunan mangal yakma şöminelerini kullanarak pikniğinizi yapabilir, yanında bir de semaver’iniz varsa keyfinizi mis gibi demlenmiş bir çay ile daha da arttırabilirsiniz.

Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü - Bolu Abant Piknik
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü – Bolu Abant Piknik

Bolu Abant Gölü Etrafında Doğayla İç İçe Yürüyüş Keyfi

Eğer vaktiniz varsa ve günü birlik bir gezi yaparak diğer Bolu doğal güzelliklerini tek bir günde görmek istemiyorsanız, sizin için en güzel aktivite, göl etrafında yürüyüş.

Gölün etrafında 2 tane yürüyüş parkuru bulunuyor.

 • Abant – Feriz Yaylası – Akçaalan Yürüyüş Parkuru : 18 kilometre
 • Abant Tepe Yürüyül Parkuru : 11 kilometre

Bu yürüyüş yollarında dinlenme noktaları, tuvalet, mescit , çeşme gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şey mevcut. Parkurlar ile ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Tabiatın Kalbi Bolu sitesinden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha kısa bir yürüyüş yapmak isterseniz, Abant Gölü’nün etrafı 7 km olup, yürüyüş için de oldukça elverişli bir alana sahip.

Bolu Abant Gölü Kamp Alanı’nda Kamp Keyfi

Abant, kamp yapmak isteyenler için alternatifler arasında bir tanesi. Kamp alanı olarak Bolu Yedigöller kamp alanı daha rahat ve zengin olmasına rağmen burası da alternatifler arasında. Yedigöller kamp alanına bir başka yazımda değineceğim.

Gölün çevresine giriş yaptığınızda kamp alanı tabelaları sizi alana doğru yönlendiriyor. Kamp kurmak isterseniz, kamp alanının imkanlarını ve fiyatlarını sizler için aşağıda paylaşacağım :

Bolu Abant Kamp  Alanı Çadır ve Karavan Fiyatları 

  • Günlük Çadır Kurma Fiyatı : 10 TL (Kişi Başı )
  • Günlük Karavan Fiyatı ( Kendi Karavanın ) : 40 TL
  • Kamp Alanına Ait Günlük Mini Karavan Kiralama : 100 TL

Bolu Abant Kamp Alanı İmkanları 

  • Kamp alanında elektrik , duş ve tuvalet bulunuyor.
  • Akşamları sabaha kadar ateş yakılabiliyor.
  • Kamp alanı yabani hayvanlara karşı , çit önlemiyle birlikte gayet güvenli
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü - Bolu Abant Gölü Kamp Alanı
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü – Bolu Abant Gölü Kamp Alanı

Bolu Abant’ta Yamaç Paraşütü Keyfi 

Abant’ta ne yapılır sorusunun özellikle yaz ve bahar aylarında en güzel cevabı ”Yamaç Paraşütü.”

Çocukluğumda doğum günlerimin vazgeçilmezi olan Örencik yaylası , yamaç paraşütü için en güzel pist alanı.

Örencik yaylası, Abant Gölü’nün tepesinde bulunan, geniş, düz, yemyeşil bir alan. Yaylada 30 ve 180 metre olmak üzere 2 farklı uçuş tepesi bulunuyor.

Yaylaya araçlarınız ile ulaşabiliyorsunuz. Eğitim uçuşları için ideal olan bölge , ilk kez yamaç paraşütü yapacaklar için de çok uygun bir bölge.

Yamaç paraşütünün fiyatı ise , diğer bölgeler ile kıyasladığımızda gayet uygun kalmakta ve 180-240 TL arasında değişmekte.

Tavsiyeme kulak verip, temiz havada yeşil dağlara kendinizi bırakmak istemez misiniz ? 🙂

Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü - Bolu Abant Yamaç Paraşütü
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü – Bolu Abant Yamaç Paraşütü

Bolu Abant Gölü Bisiklet Turu Keyfi

Abant Gölü Tabiat Parkı girişinde, mini müzenin hemen yanında bisiklet kiralama alanı bulunuyor.

Buradan dilediğiniz bisikleti kiralayıp, göl çevresinin tadına esen rüzgarın eşliğinde pedalları çevirerek varabilirsiniz.

Bisiklet fiyatları ise 1 saat tek kişilik 15 TL iken, çift kişilik bisikler 21 TL .

Bisiklet dışında faytonlar ile göl turları da var fakat ben sizlere fayton gezisini tavsiye etmiyorum. Gelin hep birlikte atlara yapılan bu ticari muameleye son verelim !

Bolu Abant Gölü Olta Balıkçılığı Keyfi 

Abant Gölü’nde alabalık olta balıkçılığı yapılıyor. Belki bir gün bir bulmaca da ya da yarışmada karşınıza çıkarsa lazım olur diye ek bir bilgi vereyim. Burada yetişen açık sarı renkli, siyah benekli alabalığın adı gölün adını alan Abanticus.

Abant Gölü’nde 1 Mart ile 1 Ekim tarihleri arasında balıkçılık açılıyor. Bu tarihler dışında kalan diğer aylarda av yasağı bulunmakta.

Siz de sandalyelerinizi ve oltalarınızı hazırlayıp, Abant Gölü’nde hiç bir izin almadan ücretsiz bir şekilde balık tutmanın keyfine varabilirsiniz.

Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü - Bolu Abant Gölü Olta Balıkçılığı
Bolu Gezilecek Yerler- Bolu Abant Gölü – Bolu Abant Gölü Olta Balıkçılığı

Bolu Abant Gölü Konaklama 

Abant Gölü’nde birbirinden güzel , her türlü ihtiyaca hizmet eden , farklı konseptlerde konaklama alternatifleri mevcut.

Abant’ta nerede kalınır sorusunun cevabını sizlere uzun uzun anlatacağım.

Öncelikle göl çevresinde bir kaç büyük otel bulunuyor. Bu oteller biraz daha pahalıyken, Abant yolu üzerinde uygun fiyatlı butik otel ve pansiyonlar bulunuyor.

Tüm alternatifleri deneyimlemiş biri olarak sizlere anlatacağım.

Abant Gölü Tabiat Parkı İçerisindeki Oteller

Aşağıda anlatacağım oteller gölün etrafında bulunduğu için fiyatları biraz yüksek. Ama ben gölün kenarında konaklamak istiyorum, balayı gibi özel günlerim için araştırma yapıyorum diyorsanız doğru adrestesiniz.

Büyük Abant Oteli

Büyük Abant Oteli , köklü bir otel olup, konumu ve muhteşem manzarası ile konuklarına ev sahipliği yapmakta. Bir çok düğün, balayı, mezuniyet gecesi gibi özel etkinlik için uygun olarak kullanılan otel, gecelik konaklamalar için de bir çok ücretsiz aktiviteyi içinde bulunduruyor.

Konaklamak isterseniz eğer, standart oda 2 kişilik 1 gece fiyatı 467,5 TL.

Bolu Gezilecek Yerler - Büyük Abant Oteli
Bolu Abant Gölü Otelleri – Büyük Abant Otelleri

Abant Köşk Oteli

Abant Köşk Oteli , toplam 12 odası olan, tüm odaları göl manzaralı , rengarenk dekorasyona sahip küçük bir otel.

Konaklamak isterseniz eğer, standart oda 2 kişilik 1 gece fiyatı 712 TL.

Bolu Abant Gölü Otelleri - Abant Köşk Otel
Bolu Abant Gölü Otelleri – Abant Köşk Otel

Taksim International Abant Palace: 

Abant Palace otel , göl etrafında bulunan Büyük Abant Otel gibi bir diğer büyük otel. Odalar göl ve orman manzaralı. Birçok aktiviteye ev sahipliği yapan otel , Abant Gölü’nün muazzam manzarasını izleyebilmek için harika bir konuma sahip.

Konaklamak isterseniz eğer, standart oda 2 kişilik 1 gece fiyatı , 600 – 1500 TL arasında değişmekte.

Taksim International Otel
Bolu Abant Gölü Otelleri – Taksim International Otel

Abant Göl Evleri

Abant Göl Evleri , ilk 3 otelden farklı olarak, ormanın içinde , göle 150-200 m mesafede bulunan , odalarda 50 TL karşılığında şömine yakma hizmeti veren bir tesis.

Konaklamak isterseniz eğer, 2 kişilik 1 gece fiyatı 500-1000 TL arasında değişmekte.

Abant Göl Evleri
Bolu Abant Gölü Otelleri – Abant Göl Evleri

Abant Yolu Üzerinde Bulunan Oteller

Abant Kartal Yuvası Otel

Doğanın kucağında , tertemiz doğa havası ve ormanın ve yeşilin her tonunu barındıran otel, sizi kuş sesleri , derenin yumuşak seslerine davet ediyor.

Abant’a 8 km uzaklıkta bulunan otelde dağ ve orman manzarasına doyabilirsiniz.

Konaklamak isterseniz eğer, 2 kişilik 1 gece fiyatı , 200-300 TL arasında değişiyor.

Ayrıca, tesise ait kahvaltı mekanı ile ilgili önerilerimi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. Abant’a kadar gelip burada kahvaltı yapmadan kesinlikle dönmeyin !

Abant Kartal Yuvası Otel-Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Abant Gölü Otelleri – Abant Kartal Yuvası Otel

Abant Aden Boutique Hotel & Spa

24 odalı çok özel ve sıcak konaklama odası bulunan otelde , otantik bir yapı taş ve ahşap döşemeler ile sizleri bekliyor. Otelde spa hizmeti de bulunmakta ve kalabalık şehirlerden kaçan ziyaretçilerine huzurlu bir konaklama imkanı sunuluyor.

Konaklamak isterseniz eğer, 2 kişilik 1 gece fiyatı , 300- 400 TL arasında değişmekte.

Abant Aden Butik Otel
Bolu Abant Gölü Otelleri – Abant Aden Butik Otel

Abant Bahçeli Köşk

Doğanın içine gizlenmiş, toplam 12 odası olan otelde köy kahvaltısı ve hamak keyfi yapabilirsiniz.

Konaklamak isterseniz eğer, 2 kişilik 1 gece fiyatı 400-600 TL arasında değişmekte.

Abant Bahçeli Köşk
Bolu Abant Gölü Otelleri – Abant Bahçeli Köşk

Abant Yeşil Ev

Ah Yeşil Ev ! Burası benim sizlere özel yazar önerim 🙂

Çocukluğumuzun Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i .. Bu kahramanların o şirin dünyasında vakit geçirmeniz için özel olarak tasarlanmış, Bilgin, Uykucu ve Neşeli’nin evleri .. Her biri özenle hazırlanan evlerin tasarımı ise en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Kişi başı 225 – 750 TL arasında değişen fiyatlar ile Yeşil Ev sizlere sabah kuş sesleri ve doğanın temiz havasını sunmakta..

Abant Yeşil Ev- Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Abant Gölü Otelleri – Abant Yeşil Ev

Abant Gölü hafta sonu kaçamakları için çok uygun bir rota olup, dolu dolu bir tatile İstanbul’dan 3 saatte, Ankara’dan ise 2 saatte ulaşmanıza olanak sağlıyor.
Doğanın, kuş seslerinin, yazın gölde açan nilüfer çiçeklerinin keyfini çıkarmanız dileğiyle .. 🙂

Sorularınızı iletişim kısmından ve sosyal medya hesaplarımdan her zaman bana sorabilirsiniz.

Bir Damla Dünya ile kalın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir